بوتاکس

بوتاکس

بوتاکس

فهرست مطالب

بوتاکس یک سم باکتریایی به نام بوتولونیوم می‌باشد که باعث می‌شود تمامی چین و چروک هایی که در صورت وجود دارند و حالت مقاوم به خود گرفته اند برطرف شود.

این روش غیرجراحی است و به همین دلیل جزو روش های کم تهاجمی به حساب می ‌آید.

تمامی خطوطی که در میان خط ابرو و اصطلاحا خط اخم وجود دارد را به واسطه آن می توان برطرف کرد علاوه بر آن تمام خطوطی که در اطراف چشم وجود دارد و به آن ها خطوط پنجه کلاغی می گویند با استفاده از این روش کاملا از بین می رود.

چین و چروک هایی که در  صورت وجود دارد باعث می شود فواید دارویی بسیار زیادی داشته باشد این دارو در کشورهای مختلفی تولید می گردد و معروف ترین آنها بوتاکس یا دیسپورت هستند که به برای کشور انگلستان است و مورد تایید اف تی ای می باشد.

نام بوتاکس در هر وقت از نام تجاری این دارو گرفته شد و به مرور به همین نام در میان مردم رواج پیدا کرد در توصیف کلی بوتاکس می توان گفت که روش کاملا کم تهاجمی است و برای جوانسازی پوست مورد استفاده قرار می‌گیرد.

به از بین بردن خطوط سطحی تا عمیق و همچنین چین ‌و چروک‌ها کمک بسیاری می‌ کند این سم به واسطه فلج کردن برخی از عضلات به آن تزریق وارد می شود و می تواند کار خود را انجام بدهد.

کاربرد های تزریق بوتاکس صورت

کاربرد های تزریق بوتاکس صورت

کاربرد های زیبایی که برای تزریق بوتاکس صورت در نظر گرفته می‌شود برای جلوگیری از پیشرفت و افزایش و همچنین از بین بردن چین و چروک های پوستی در نقاطی هست که حالت کشسانی خود را از دست داده اند.

از بین بردن چروک های ناحیه چانه لب گردن از بین بردن و خطوطی که در اطراف چشم به وجود می ‌آید که با آن ها پنجه کلاغی گفته می ‌شود.

 بهبود حالت چهره و از بین بردن افتادگی ابرو و… به سمت بالا و به وجود آوردن یک لیفت برای بالا بردن نوک بینی جلوگیری از نمایش بیش از حد لحظه ها در زمان خندیدن از بین بردن خط اخم است با بوتاکس می توان تمام چروک ها را از ین برد.

کاربرد درمانی تزریق بوتاکس پوست

کاربرد درمانی تزریق بوتاکس پوست
 • از بین برنده تعریق زیاد در نواحی پا زیر بغل کف دست و کف پا
 • کوچک کردن عضله در نواحی ساق پا
 •  رفع انقباض عضلات گردنی
 •  کم کننده حجم عضلاتی که مسئول برای دندان قروچه هستند
 • درمان پلک زدن های بیش از حد
 •  درمان برخی از کمر درد ها
 •  از بین بردن شل شدگی اسفنک تور که در دهانه مری قرار دارد
 •  افتادگی سینه
 • درمان بزرگی پروستات و مثانه
 • درمان شقاق مقعد
 •  از بین بردن اسکار های برجسته و یا گوشت های اضافه
 • رفع اسپاسم عضلات بعد از سکته به وجود می آید
 •  رفع اسپاسم عضلات که در اثر پارکینسون و فلج مغزی ایجاد می شود
 •  جلوگیری از درد های میگرنی و مبارزه با آن ها درمان اختلالات ماهیچه ای چشم مثل تنبلی و یا انحراف چشم
 • درمان مثانه بیش فعال

فرآیند تزریق بوتاکس پوست

تزریق بوتاکس و لوازم استریل یکبار مصرف و در اتاق های مخصوص انجام خواهد شد و تزریق سوزن های نازک استفاده می شود که به آن ها سوزن انسولین می گویند و برای ریست کردن ناحیه معمولا از پماد های موضعی که بهترین آن ها زایلاپی است استفاده می شود در زمان تزریق چیزی حدود ۵ تا ۱۵ دقیقه زمان می برد.

تزریق بوتاکس لب

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و به دست آوردن دستاورد های در این زمینه و تلاش های زیادی برای جوانسازی به وجود می آید آمده است افراد زیادی از لحاظ ظاهری به دنبال انجام یک سری مراقبت ها هستند و یا می خواهند با موارد و مشکلات پوستی مبارزه کنند

 از این رو دست به انجام عمل های زیبایی مثل چربی به صورت تزریق بوتاکس به لب جراحی بینی و غیره می زنند ویژگی‌های خاص خود را دارند و حتما باید زیر نظر افراد متخصص در آن زمینه انجام شود عمل بوتاکس مجذوب قدیمی ترین عمل های زیبایی که با تزریق آن به ناحیه مورد نظر انجام می گیرد .

تزریق بوتاکس  جز کار  کاربرد های زیبایی به حساب می آید و می توان آن را در دسته درمانی هم قرار دهید زیرا اگر فرد دچار سانحه شده باشد و به ناحیه لقاح آن آسیب وارد شود از این روش برای درمان لبه ها و حجم دهی به آنها استفاده کرد بسیاری از افراد اعتقاد دارند که بوتاکس برای هرگونه چین و چروک های پوستی مفید است.

اما این یک تصور اشتباه است و نمی‌توان آن را به همه نقاط تزریق کنند زیرا موجب حالت غیرعادی در سطح پوست و یا  ناحیه تزریق شده می‌شود میزان ماندگاری بوتاکس معمولا ۶ تا ۱۲ ماه است و می‌توان در این زمان آن را تمدید کرد بسیاری از پزشکان همواره روش های موقتی را برای بیماران توصیه می کنند و در صورت پشیمانی عوارض  می تواند به راحتی از بین برود.

 از بین بردن آثار بوتاکس عارضه خاصی ندارد و تنها با تزریق چند آنزیم می تواند به حالت اولیه خود بر گردد بوتاکس و ژل تفاوت ‌های زیادی با هم دارند و مهم ترین آن موارد اصلاحی آن ها است.

 هر کدام از این دو روش یک ناحیه از بدن را ارسال می نماید و پزشک بسته به نوع پوست میزان چین و چروک ها و فرورفتگی ها را می سنجد و به همان اندازه تزریق انجام میدهد

تزریق بوتاکس اطراف چشم

تزریق بوتاکس اطراف چشم​

همان طور که می دانید چین و چروک های زیادی می تواند اطراف چشم را درک کنند و این برای فرد ناخوشایند از این خطوط پوستی زیبایی چهره را تحت تاثیر قرار می دهد و باعث می شود چهره حالت پیری به خود بگیرد بوتاکس یک عمل کم تهاجمی است و کاملا بی خطر است و برای رفع این چین و چروک  شروع کار میتوان از بوتاکس استفاده کرد.

 تزریق بوتاکس به دور چشم ناهمواری های این ناحیه را تحت تاثیر قرار دهد و باعث جوانسازی می شود مهمترین علت اصلی ایجاد چین و چروک ‌ها حرکت های پر تکرار عضلات این ناحیه است.

بوتاکس از طریق انسداد و انقباض عضلانی حرکت های عضلات را به سمت جلو سد می کند و چین و چروک  ها را از بین می برد برای رفع خطوط پوستی بسیار خوب عمل می کند.

 از این رو دست به انجام عمل های زیبایی مثل چربی به صورت تزریق بوتاکس به لب جراحی بینی و غیره می زنند ویژگی‌های خاص خود را دارند و حتما باید زیر نظر افراد متخصص در آن زمینه انجام شود عمل بوتاکس مجذوب قدیمی ترین عمل های زیبایی که با تزریق آن به ناحیه مورد نظر انجام می گیرد.

تزریق بوتاکس جز کار کاربرد های زیبایی به حساب می آید و می توان آن را در دسته درمانی هم قرار دهید زیرا اگر فرد دچار سانحه شده باشد و به ناحیه لقاح آن آسیب وارد شود از این روش برای درمان لبه ها و حجم دهی به آنها استفاده کرد.

بسیاری از افراد اعتقاد دارند که بوتاکس برای هرگونه چین و چروک های پوستی مفید است اما این یک تصور اشتباه است و نمی‌توان آن را به همه نقاط تزریق کنند زیرا موجب حالت غیرعادی در سطح پوست و یا  ناحیه تزریق شده می‌شود.

میزان ماندگاری بوتاکس معمولا ۶ تا ۱۲ ماه است و می‌توان در این زمان آن را تمدید کرد بسیاری از پزشکان همواره روش های موقتی را برای بیماران توصیه می کنند و در صورت پشیمانی عوارض  می تواند به راحتی از بین برود.

 از بین بردن آثار بوتاکس عارضه خاصی ندارد و تنها با تزریق چند آنزیم می تواند به حالت اولیه خود بر گردد بوتاکس و ژل تفاوت ‌های زیادی با هم دارند و مهم ترین آن موارد اصلاحی آن ها است.

 هر کدام از این دو روش یک ناحیه از بدن را ارسال می نماید و پزشک بسته به نوع پوست میزان چین و چروک ها و فرورفتگی ها را می سنجد و به همان اندازه تزریق انجام میدهد

آیا بوتاکس تمام چین و چروک ها را از بین می برند

بوتاکس اثر بخشی خیلی زیادی دارد را برای رفع چوبی که در اثر حرکت عضلات به وجود می آید  استفاده می گردد تزریق بوتاکس برای رفع خطوط که میان ابرو ها از خطوط پیشانی و همانطور که گفته شد خطوط اطراف چشم مورد استفاده قرار می ‌گیرد.

خطوطی که برای صورت ثابت باشند و تنهایی و کوتاه از بین خواهند رفت باید روش ‌های دیگر را همراه با بوتاکس انجام داد که با آنها را درمان ترکیبی می گویند نمی تواند شروع کار را به صورت کامل از بین می‌برد.

و اثر آن موقتی است تزریق بوتاکس دور چشم سه تا شش ماه ماندگاری دارد و بعد از گذشت آن به مرور چین و چروک ها بر می گردند بعد از گذشت ۶ ماه مسیر ارسال عصبی و فعال می شوند و برای حفظ نتایج دائمی باید تمدید شود.

تزریق بوتاکس دور چشم چقدر موثر است

یکی از سوالات رایج که در این باره پرسیده می‌شود این است که کاربرد تزریق بوتاکس چه مقدار است؟

 در برخی از بیماران در پی آن هستند که بدانند تزریق بوتاکس چقدر موثر می شود می باشد پزشکان درباره اثر بخشی آن اطمینان کافی ندارند ولی پف زیر چشم از سیاهی های اطراف چشم به واسطه روش‌ های دیگر از بین می رود و بوتاکس فقط از بین برنده خطوط سطحی هست که در اطراف چشم به وجود آمده است.

تزریق بوتاکس می تواند باعث پر شدن پلک شود و چین‌های این ناحیه را تا حدودی صاف کند اما اثربخشی بر روی گودی و سیاهی دور چشم نخواهد داشت

تزریق بوتاکس پیشانی

تزریق بوتاکس پیشانی

 بعد از ۲۰ سالگی معمولا چین ‌و چروک‌های در اطراف چشم و حتی در پیشانی به وجود می‌آید که بیش تر با بالا رفتن سن و روند طبیعی این خطوط پیدا می شود.

عواملی هم که بر روی این خطوط تاثیر گذار هستند سبک زندگی و انقباضات مکرر عضلات صورت در بالای ابرو و خط اخم است  که امکان دارد به مرور زمان باعث به وجود آمدن چین و چروک های عمیق در سطح پوست را با انسداد عصب باعث فلج شدن موقت ناحیه که دچار تضعیف شده است می گردد و به این ترتیب از چین و چروک های پیشانی تا حدود جلوگیری می کند.

 چند روز بعد از انجام تزریق بوتاکس پیشانی نباید عضلات صورت خود را حرکت دهید انجام این  مراقبت‌های لازم است بعد از چند روز متوجه می شوید خطوط که در پیشانی تان هست ساخته شده است

بوتاکس چگونه چین و چروک های پیشانی را از بین میبرد

هر بار که اخم می کنید صحبت می کنید می خندید و گریه می کنید میلیون ها سلول در مغز پیام را ارسال می کند که باعث انقباضات عضلات صورت تان در یک ناحیه خاص می شود که بین ها به مرور زمان باعث به وجود آمدن خط های ابتدایی سطحی و بعد عمیقی در صورت می شود.

بوتاکس پیشانی با انسداد این پیام ها از عصب از عضلات در آن ناحیه جلوگیری می کند و چروک ها را کاهش می دهد در واقع عمل بوتاکس به فلج کردن ماهیچه های آن ناحیه می پردازد.

تزریق چند واحد بوتاکس برای پیشانی لازم است

تعداد واحد های بوتاکس که برای پیشانی انجام شود به عوامل خیلی زیادی بستگی دارد.

پزشکان تزریق حداکثر ۳۰ با بوتاکس برای پیشانی توصیه می کنند اما در افرادی که برای اولین بار این کار را انجام می دهند و همچنین در افرادی که رنگ های پوست متفاوتی دارند این دوز متفاوت می گردد نوبت‌ های تزریق بوتاکس معمولاً ۳ تا ۴ ماه از هم فاصله دارد اما افرادی که برای بار اول حذف می کند امکان دارد بعد از ۲ تا ۳ ماه نیاز به تزریق مجدد داشته باشند و به همین دلیل باید تصمیم پزشک مراجعه کنند تا میزان ماندگاری بوتاکس تزریق شده را بسنجند

تزریق بوتاکس ابرو

تزریق بوتاکس ابرو

ظاهر در چهره افراد تأثیر شگفت انگیزی می گذارد ابروها با کوچک ‌ترین تغییری می تواند احساسات درونی را به نمایش بگذارند تزریق بوتاکس و ابرو در گذشته روش موثر نبود و با پیشرفت علم و تولید صحنه های ایمن و با کیفیت تر و همچنین تکنیک های تزریق نوین عکس از مراجعه کننده ها از این تزریق راضی هستند و تاثیرات آن را دیده اند.

 ابروها به میزان موهای که در آن ناحیه قرار گرفته است بستگی دارد اما باید بدانید که با تزریق بوتاکس به ناحیه ابرو می توان حالت آن را تغییر داد چندین عضله که در این قسمت قرار دارند بر شکل ابرو تاثیر گذار هستند و این عضلات شامل عضله پیشانی عضله هرمی عضله چین دهنده عضله پایین کشنده بخشی از عضله حلقوی چشم هستند تاثیر این عضلات با هم متفاوت است.

مثلاً عضلات هرمی مغز شده می تواند ابرو به سمت وسط صورت بکشد در نتیجه این حرکت چین افقی که روی پل بینی به وجود آمده است را کم می‌کند و ابروها به سمت پایین و وسط حرکت می کنند.

اگر تزریق در ناحیه کشنده مژگانی مو قرمز شده تزریق گردد بوتاکس بیان ساده تر با فلج کردن قسمتی از عضلات در روند منقبض شدن عضلات آن ناحیه را تحت تاثیر قرار میدهد و در پی آن چین و چروک ها و دیگر به وجود نخواهد آمد

تزریق بوتاکس کف دست

جوانسازی دست و تزریق ژل

مطالعات نشان می‌دهد که تزریق بوتاکس کف دست در ۸۰ تا ۹۰ درصد از مواقع می تواند از عرق کردن کف دست و جلوگیری کند و این یک نتیجه موفقیت آمیز برای فرد داشته باشد با این حال گزارشات نشان می دهد که علت استفاده زیاد از دست دادن شبانه‌روز نتایج بوتاکس را تحت تاثیر قرار می‌دهد و طور کلی می‌توان گفت که تزریق بوتاکس می تواند تعریق دست ها را تا ۷۵ درصد از بین ببرد.

این تنها پنج ماه ماندگار است و بعد از آن مجدد باید تزریق بوتاکس انجام شود.

تزریق بوتاکس به عنوان یک روش کاملا ایمن و بدون خطر شناخته می‌شود و اگر کاندیدای انجام بوتاکس هستید باید برای انجام آن از افراد متخصص در این زمینه کمک بگیرید تا عوارض کمتری را برای شما داشته باشند از عوارضی که برای تزریق بوتاکس به وجود می اید.

 یعنی نمی‌توان به کبودی در نواحی تزریق بوتاکس احساس درد در نواحی تزریق ایجاد ورم و التهاب و حساسیت به ماده بوتاکس ایجاد عفونت در نواحی تزریق بوتاکس اشاره کرد که اگر هر کدام از این موارد به وجود آمد جای نگرانی ندارد و خیلی زود از بین می رود.

فقط در زمان مراجعه به پزشک حتما باید این موضوع را در نظر بگیریم که پزشکی که شما به آن مراجعه کرده ایم مهارت و تجربه کافی در این تزریق را دارد و اطمینان کافی داشته باشید.

 ابروها به میزان موهای که در آن ناحیه قرار گرفته است بستگی دارد اما باید بدانید که با تزریق بوتاکس به ناحیه ابرو می توان حالت آن را تغییر داد چندین عضله که در این قسمت قرار دارند بر شکل ابرو تاثیر گذار هستند و این عضلات شامل عضله پیشانی عضله هرمی عضله چین دهنده عضله پایین کشنده بخشی از عضله حلقوی چشم هستند تاثیر این عضلات با هم متفاوت است .

مثلاً عضلات هرمی مغز شده می تواند ابرو به سمت وسط صورت بکشد در نتیجه این حرکت چین افقی که روی پل بینی به وجود آمده است را کم می‌کند و ابروها به سمت پایین و وسط حرکت می کنند.

اگر تزریق در ناحیه کشنده مژگانی مو قرمز شده تزریق گردد بوتاکس بیان ساده تر با فلج کردن قسمتی از عضلات در روند منقبض شدن عضلات آن ناحیه را تحت تاثیر قرار میدهد و در پی آن چین و چروک ها و دیگر به وجود نخواهد آمد

تزریق بوتاکس به زیر بغل

بوتاکس درمان است که برای مصارف متعدد مورد استفاده قرار می گیرد.

آزمایشات در علم پزشکی درمان سردرد های میگرنی کمک به بهبود برخی از بیماری ها مثل اختلالات عضلات و عضلات چشم و صورت کاربرد فراوانی دارد همچنین اخیرا از تزریق آن برای کم کردن عرق در بدن هم استفاده می کنند سازمان غذا و دارو در ایالت متحده برای درمان تعریق بیش از حد در زیر بغل این مورد را تایید کرد.

 تزریق بوتاکس زیر بغل می تواند تعریق زیر بغل را کم کند این اثر معمولا  تا ۱۲ ماه و در برخی از موارد تا ۱۴ ماه ادامه پیدا می کند افرادی که تزریق بوتاکس انجام می دهند نتایج آن را بعد از چهار روز می توانند ببینند.

 اثرات کامل معمولاً دو هفته بعد قابل مشاهده خواهد بود نتیجه ای که در این مورد بسیار مهم است این است که قبل از طریق با پزشکتان مشورت کنید تا اطمینان پیدا کنید تعریف و شما بر اثر اختلالات تیروئید نیست و تزریق بوتاکس برای سرطان موثر است

قبل از تزریق بوتاکس

قبل از حذف کردن باید با پزشک مشورت کنید در رابطه با هرگونه بیماری و سابقه دارویی که دارید این موضوع را مطرح کنید می تواند خطرات و عوارض جانبی را به حداقل برساند افرادی که تحت تاثیر قرار گرفتند بهتر از روز قبل زیر بغل خود را اصلاح نکردن شانتا در زمان تزریق در زخم های سطحی وجود نداشته باشد.

 اگر در زمان شیردهی در بارداری می خواهید این کار را انجام دهید حتما این موضوع را به پزشک بگویید اگر ابتلا به بیماری های عضلانی و عصبی هستیم یا به مورد خاصی آلرژی داری قبل از تزریق این موضوع را نتوان به پزشک و بگویید.

بعد از تزریق بوتاکس ناحیه زیر بغل

فرد می تواند بعد از تزریق بوتاکس بلافاصله خانه برود از ورزش و گرفتن دوش های گرم دو تا سه روز اجتناب شود.

 یک تا دو هفته بعد از تزریق برای چک کردن از نظر پزشک مراجعه کنید اثرات جانبی بعد از تزریق شامل درد تا حدی قرمزی و کبودی و هست که خیلی زود رفع می شود.

عوارض جانبی که کمتر دیده می شود مثل ضعف عضلانی در محل تزریق مشکل در تنفس کهیر پوستی ضعف بینایی سرگیجه از دست دادن کنترل مثانه و سردرد خستگی درد در زیر بغل بعد از تزریق و دهان خشک است که حتماً باید در همان لحظه این موارد را به پزشک بگویید

راه های ارتباطی و تماس با مطب دکتر همتی

آدرس مطب: تجریش، میدان قدس، خیابان دکتر باهنر، جنب آموزش پرورش منطقه ۱، کوچه رحیمی، پلاک ۳۲، طبقه اول، واحد ۲

شماره های تماس با مطب: ۲۶۶۰۰۷۹۳-۰۲۱ و ۰۹۱۲۰۷۲۷۵۲۲